Lastik kaplama aşınmış olan lastiğin sırtının yenilenmesidir.

Günümüzde gelişen lastik teknolojisi lastiklerin gövdesinin birkaç kez kaplanmasına olanak sağlamaktadır.

Lastik Kaplama Nedir?

Lastik kaplama aşınmış olan lastiğin sırtının yenilenmesidir. Kaplanmış bir lastik, performansından herhangi birşey kaybetmeden ayni servis koşullarında yeniden kullanılmaya devam eder. Günümüzde gelişen lastik teknolojisi, lastiklerin gövdesinin birkaç kez kaplanmasına olanak sağlamaktadır. Genellikle kamyon/otobüs lastikleri, iş makinası lastikleri, uçak lastikleri ve bazı binek lastiklerine uygulanır.

Nasıl ve Neden Yapılır?

Kaplama işlemi, yeni lastikten beklenen faydaları ve fiziksel özellikleri sağlamak üzere, özel olarak tasarlanmış yeni lastiklere benzer kaplama desenleriyle, geliştirilmiş ve onaylanmış en son teknolojilerle ve makine ve ekipmanlarla; eğitimli, konularında uzman ekipler tarafından yetkili ve UN/ECE R 108 ve R 109 standartlarına sahip kaplama tesislerinde yapılmaktadır.

Kaplama İşlemi

 • Kaplama işleminde hazır pişimiş desen, gövde üzerine uygulanır.
 • Aradaki bağ, ince bir tabaka halindeki pişmemiş kauçuk ile sağlanır.
 • Bu kauçuk otoklavda piştiğinde, sırt gövdeyle kaynaşmış olur.
 • Sırt desenleri, gövdeye en iyi uyacak şekilde imal edilir.
 • Daha sonra sırt geçirilmiş lastik otoklav denilen özel odacıklarda pişirilir. Son kontrol sırasında kaplanmış lastik üretim alanını terk etmeden önce önceden belirlenmiş en yüksek kalite standartlarını karşılamak zorundadır.

Kaplama yapılmasının nedenleri :

 1. Yeni lastiklere benzer perofrmans ve güvenlik özellikleri ile lastiklere birden çok ömür sağlamak
 2. Filoların ve bireysel araç kullanıcılarının işletme maliyetlerini önemli ölçüde düşürmek
 3. Ayni karkas’ı birden çok defa kullanarak, daha az hammadde tüketmek suretiyle çevre konusunda ortaya çıkabilecek olumsuz etkileri önlemek

Denge ve direksiyon hakimiyeti. Ağır yük altında bile virajlarda üstün yol tutuş. Araç içinde daha az gürültü ve ıslak zeminde maksimum güvenlik. CINTURATO™ P4™, güvenlikten ve konfordan ödün vermeyen, şehir içi kullanım ve kompakt araçlar için geliştirilmiş mükemmel bir lastik.

Üst düzey araçlar için tasarlanmış özel bir lastik. Zorlu kış koşullarında mükemmel performans sergiler.

I.B.S. teknolojisi kullanılarak geliştirilen desen, ıslakta ve kuruda performansıartırıyor. En zor koşullarda güvenlik hissiveriyor ve frenleme mesafesini azaltıyor.

Güvenli midir?

Yeni lastiklerinizin bakımlarının zamanında ve uygun şekilde yapılması ve kaplamaya en uygun diş derinliğine sahip iken lastiklerinizin servisten alınması sayesinde kaplamalar yüksek kalitedeki yeni lastiklere ikinci hatta üçüncü bir ömür kazandıran çözümdür. Yeni lastiğin ömrünü uzatarak yeni lastikler kadar güvenilir kullanım sağlar. Çağdaş ve en gelişmiş teknolojileri kullanarak ürettikleri lastikler, karkası teknik olarak uygun olduğu sürece performans ve güvenilirlikten ödün vermeksizin birkaç defa kaplama yapılabilecek şekilde tasarlanmışlardır.

Standartları Var mıdır?

Geliştirilen ve ar-ge çalışmaları ile sürekli olarak yenilenen kaplama teknolojileri, Türkiye’de yaygın olarak yer alan satıcı ağı ile faaliyetlerini sürdürürler.  Filolar ve bireysel araç kullanıcıları, kaliteyi, sağlamlığı ve üst düzey hizmeti bulacaklardır.

Türkiye’de 24.07.2008 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazetenin 26946 sayısında yayınlanarak yürürlüğe giren “Motorlu Taşıtlar Römorklarının Kaplanmış Havalı Lastikleri İmalatı Uygulaması” ile ilgili Yönetmeliği ile güvenli kaplama lastik standardı oluşturulmuş ve Türkiye’de uygulanmaya başlanmıştır. 

Garantisi Var mıdır?

Kendi tesislerimizde kaplanan lastiklerin kaplanabilirliğini ve kaplandıktan sonraki ömrünü garanti ediliyor.

Kaplama Teknolojileri

Lastiklerin kaplanarak ömrünün uzatılması işlemleri uzun yıllardan bu yana uygulanmaktadır. Kaplama faaliyetinin ilk yıllarından bu yana çoğunlukla “sıcak kaplama” sistemi uygulanmıştı.

Soğuk kaplama uygulamasında ise, daha önceden hazırlanmış uygun ölçülerdeki hazır sırtlar bir ön pişirmeye tabi tutulurlar. Öte yandan ön hazırlık işlemlerinden geçmiş ve kaplanmaya hazır hale gelmiş karkas, uygun kauçuk ve yapıştırma malzeleri uygulanarak hazır sırtın uygulanabileceği hale gelir. Karkas üzerine uygulanan hazır sırt artık pişmeye hazır hale gelmiştir. Pişirme odalarına yerleştirilmiş olan kaplanmış karkaslar uygun ısı ortamında gereken sürelerde tutularak pişirilir. Kaplanmış lastik pişirme odasından çıkarıldıktan sonra, test ve denemelerden geçirilir ve uygunluk onay aldıktan sonra müşterilere teslim edilir.

Kamyon lastikleri karkas yapısı uygun olduğu sürece 3 ile 5 defaya kadar kaplama yapılabilecek şekilde üretilmektedir. Bu uçak lastiklerinde yine karkas uygunluğu halinde 10 defaya kadar çıkabilmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılan lastiklerin yaklaşık %40-45′i kaplanmış lastiktir. Ülkemizde bu oran şu anda daha düşük olup, uygulanan teknolojilerin etkisi ile artması beklenmektedir.

Kaplamanın Getirileri Nelerdir?

Yeni lastik kullanmak yerine uygun karkaslı lastiklerin kaplanması ile;.

 1. İhtiyaç duyulan enerji ve hammadde ihtiyacı yaklaşık 5 defa daha azalmaktadır.
 2. Daha az atık lastik oluşmaktadır.
 3. Kullanıcılar açısından, lastiğin kilometre/maliyeti azalmaktadır
WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?